top of page

Pierwsza sesja terapeutyczna – pytania i odpowiedzi

Pierwsza sesja terapeutyczna może być trudna. Jeśli nie wiesz, czego się spodziewać i jak się do niej przygotować – podpowiadam. Najważniejsze są szczerość i otwartość. Nie oczekuj także, że podczas pierwszego spotkania znajdziesz rozwiązanie swoich problemów. Psychoterapia to proces, który trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Warto jednak w niego zainwestować.

terapia, psychoterapia

Zestaw pytań, który przedstawię powinien pomóc Ci przygotować się do pierwszej sesji. O to może pytać psychoterapeuta!

  • Jak do mnie trafiłeś – to jedno z podstawowych pytań, jakie zadaje. Sposób, w jaki odpowiesz jest wskazówką dla specjalisty, czego oczekujesz od terapii. Np. trafiłem do Pani / Pana za namową kolegi, któremu udało się uporządkować życie. Albo: szukałem kogoś, kto specjalizuje się w pomocy osobom w żałobie.

  • Co skłoniło Cię do skorzystania z terapii właśnie teraz – Twoja odpowiedź będzie wskazówką dla psychoterapeuty i pomoże zrozumieć Twoje pobudki. A jakie są najczęstsze przyczyny wizyt? Rozstanie z partnerem, szeroko rozumiana strata (pracy, partnera, rodzica), czy długotrwały stres uniemożliwiający zdrowe funkcjonowanie.

  • Kiedy zauważyłeś, że masz problem z… – to jedno z często padających pytań. Zanim odpowiesz, zastanów się, kiedy zauważyłeś problem i zdecydowałeś, że potrzebujesz pomocy.

  • Czy korzystałeś wcześniej z pomocy ekspertów – to pytanie ma na celu weryfikację, czy kiedykolwiek próbowałeś sobie pomóc, a jeśli tak to dlaczego zrezygnowałeś z terapii.

terapia, psychoterapia

Na pewno musisz przygotować się na podstawowe pytania dotyczące Twojego życia. Psychoterapeuta zapyta o rodzaj wykonywanego zawodu, czy posiadasz rodzeństwo, w jakiej rodzinie się wychowywałeś, skąd jesteś, jakie są Twoje pasje, a co Cię na co dzień niepokoi.


Przed pierwszą wizytą u specjalisty warto odpowiednio się przygotować. Tak, by psychoterapeuta uzyskał, jak najwięcej informacji o celach Twoich wizyt. W ten sposób

będzie umiał Ci pomóc i dobrać odpowiednie narzędzia pracy.


O autorze:

Kacper Korus, psychoterapeuta w trakcie szkolenia w nurcie poznawczo-behawioralnym w Szkole Psychoterapii Crescentia, rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczo-Behawioralnej (PTTPB). Zajmuje się pracą terapeutyczną ze starszą młodzieżą i dorosłymi, a swoją pracę poddaję regularnej superwizji. Ukończył praktyki w szpitalu psychiatrycznym w Miliczu, gdzie nabył doświadczenie w diagnozie i pracy z dorosłymi pacjentami.


Obszary pracy:

- zaburzenia lękowe

- depresja

- budowanie motywacji

- psychoedukacja

- niskie poczucie własnej wartości

- problemy natury seksualnej

- zespół stresu pourazowego

- trudności w relacjach międzyludzkich498 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page