top of page

Terapia Gestalt – czym jest i jak wygląda jej przebieg?

Zaktualizowano: 15 sty 2023

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Część z nich pracuje w nurcie Gestalt. To dialog egzystencjalny pomiędzy dwoma stronami. Podczas terapii pacjent dowiaduje się, skąd się biorą jego emocje, a także uczy się, jak je rozpoznawać i czerpać satysfakcję z życia. Z tego, co jest tu i teraz. W całym procesie istotne jest dążenie do samoakceptacji.

terapia, psychoterapia Gestalt, Gestalt

Terapia Gestalt została stworzona w oparciu o klasyczną psychoanalizę, w latach czterdziestych XX wieku. Proces opiera się na autorskich rozwiązaniach i zasadach. Nawiązuje także do filozofii Wschodu. Kluczem w terapii jest relacja między terapeutą a pacjentem. Zaufanie do terapeuty buduje się stopniowo, dlatego każdorazowo nacisk położony jest na bezstresowe warunki i atmosferę zrozumienia.


Jak wygląda terapia Gestalt?


Terapia Gestalt jest prowadzona według zasad takich, jak:

  • żyj teraz,

  • żyj tutaj,

  • doświadczaj tego, co realne,

  • weź odpowiedzialność za swoje myśli, czyny, uczucia.

Terapia Gestalt pomaga osiągnąć satysfakcję z życia, relacji i otaczającego świata. Głównym założeniem jest: każdy człowiek może sam zdiagnozować swoje problemy i znaleźć sposób na ich rozwiązanie. Sama terapia opiera się na bliskości. Proces trwa od kilku miesięcy do kilku lat i przebiega w atmosferze akceptacji w gabinecie stacjonarnym lub online.

terapia, psychoterapia Gestalt, Gestalt

Założenia terapii Gestalt


Założenia terapii wskazują, że źródłem zaburzeń jest brak sensu życia, trwanie w złych nawykach, działanie wg błędnych przekonań. Jak Gestalt pomoże Ci to zmienić?

  • umożliwi Ci zrozumieć emocje i sposób, w jaki funkcjonujesz,

  • terapia jest stosowana w celu wyleczenia depresji, nerwicy, etc,

  • różne badania wskazują, że jest to niezwykle skuteczna terapia,

  • zaczniesz doświadczać realnie, tego co tu i teraz,

  • zrozumiesz, kim naprawdę jesteś.

terapia, psychoterapia Gestalt, Gestalt

Czy terapia Gestalt jest dla Ciebie?


Terapia Gestalt skierowana jest dla każdego, kto dąży do samoakceptacji. Jeśli chcesz zrozumieć swoje uczucia, doznania i potrzeby – to proces jest dla Ciebie. Sprawdza się także w sytuacji, gdy dochodzi do przykrych wydarzeń w naszym życiu np. śmierci, żałoby, utraty bliskiej osoby. Terapia Gestalt pomoże Ci czerpać większą satysfakcję z tego, co dzieje się tutaj i teraz. A przecież zdecydowanie zasługujesz na to.

terapia, psychoterapia Gestalt, Gestalt

O autorze: Aneta Jakubiec-Pińczuk, psychoterapeutka Gestalt, psycholożka. Jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz psychoterapeutką Gestalt w trakcie certyfikacji. Ukończyła całościowe, czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie, który jest ośrodkiem akredytowanym przez EAGT – European Association for Gestalt Therapy (Europejskie Stowarzyszenie Terapii Gestalt) oraz PTP (Polskie Towarzystwo Psychologiczne). Zaprasza osoby doświadczające cierpienia, kryzysów życiowych, które pragną poprzyglądać się źródłom wywołującym dyskomfort i są gotowe na zmianę. Zgodnie z wymogami ukończyła psychoterapię własną, uczestniczy w treningach terapeutycznych, warsztatach, na których stale doskonali wiedzę i umiejętności . Swoją pracę poddaje regularnej superwizji grupowej oraz indywidualnej w nurcie Gestalt.
Obszary pracy:

— psychoterapia indywidualna dla dorosłych i młodzieży

— konsultacje psychologiczne dotyczące problemów wychowawczych oraz rodzinnych.77 wyświetleń0 komentarzy

Comentários


bottom of page