top of page

Terapia indywidualna – czy jest dla Ciebie?

Psychoterapia indywidualna to przede wszystkim budowanie bezpiecznej przestrzeni pomiędzy terapeutą a klientem. Dzięki stworzeniu odpowiednich warunków specjalista może zbadać wpływ doświadczeń, a także traum na aktualne życie klienta i pomóc oswoić emocje. Zrozumienie mechanizmów zachowań pomaga w codziennym funkcjonowaniu i radzeniu sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Czy terapia indywidualna jest dla Ciebie? Sprawdź sam.

terapia indywidualna, psychoterapia

Niegdyś psychoterapia była uznawana jako moda, a nawet fanaberia, która przyszła do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Dziś podejście Polaków do rozmowy z terapeutą zdecydowanie uległo zmianie. Czym charakteryzuje się psychoterapia indywidualna? I czy jest dla każdego?


Budowanie więzi między terapeutą a klientem

Kluczowe jest zbudowanie odpowiedniej więzi między klientem a terapeutą. Relacja staje się osią terapii. Dlaczego psychoterapia indywidualna jest tak często wybierana? Daje ona możliwość spotkań sam na sam z terapeutą, bez dodatkowych osób. To doskonała okazja dla pacjenta, aby został wysłuchany. Podczas terapii indywidualnej można zająć się także intymnymi i bardzo osobistymi sprawami. Bez krępacji i oceny ze strony innych osób.

terapia indywidualna, psychoterapia

W czym pomaga psychoterapia indywidualna?

Psychoterapia indywidualna pomaga w zrozumieniu swoich emocji, co prowadzi do bardziej świadomego funkcjonowania na co dzień. To z reguły przekłada się na lepsze relacje z bliskimi: partnerem, dziećmi czy przyjaciółmi. Psychoterapia nie jest jednak złotym lekarstwem – to od klienta zależy, jak bardzo będzie w stanie zmienić swoje życie i podejście do otaczającego świata. Aby w pełni skorzystać z psychoterapii należy mieć otwarty umysł i być nastawionym na zmiany, a także otwarty dialog na linii klient – terapeuta.

terapia indywidualna, psychoterapia

A ile trwa terapia indywidualna? Tutaj nie ma reguły. Dla niektórych osób wystarczy kilkanaście spotkań, dla innych zaś potrzebne jest nawet kilka lat, by odzyskać spokój ducha. Kluczowy jest odpowiedni wybór psychoterapeuty.


Czy terapia indywidualna jest dla Ciebie? Odpowiedź na kilka pytań:

  • Czy chcę zrozumieć swoje emocje?

  • Czy zależy mi na bardziej świadomym funkcjonowaniu?

  • Czy zależy mi na rozmowie z terapeutą sam na sam, w bezpiecznej i komfortowej przestrzeni?

  • Czy jestem otwarty na zmianę?

  • Czy czuję potrzebę bycia wysłuchanym przez osobę, która posiada odpowiednie narzędzia i doświadczenie, aby mi pomóc?

Jeśli odpowiedziałeś „TAK”, zapraszam do konsultacji.


O autorze:

Kacper Korus, psychoterapeuta w trakcie szkolenia w nurcie poznawczo-behawioralnym w Szkole Psychoterapii Crescentia, rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczo-Behawioralnej (PTTPB). Zajmuje się pracą terapeutyczną ze starszą młodzieżą i dorosłymi, a swoją pracę poddaję regularnej superwizji. Ukończył praktyki w szpitalu psychiatrycznym w Miliczu, gdzie nabył doświadczenie w diagnozie i pracy z dorosłymi pacjentami.


Obszary pracy:

- zaburzenia lękowe

- depresja

- budowanie motywacji

- psychoedukacja

- niskie poczucie własnej wartości

- problemy natury seksualnej

- zespół stresu pourazowego

- trudności w relacjach międzyludzkich56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page